Hakkımızda

Türkiye’nin ilk gönüllü arama kurtarma derneği olan AKUT, 1996’ da bir grup dağcının girişimiyle kuruldu. Kuruluşumuzdan kısa bir süre sonra, 1998’ de yaşanan Adana-Ceyhan depreminde sağladığımız katkılardan ötürü,1999 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla “Kamu Yararına Dernek” statüsü kazandık. Aynı yıl, 17 Ağustos’ ta meydana gelen Marmara Depremi’ nde ise 200’ ün üzerinde vatandaşımızı enkaz altından kurtararak halkımızın sevgi ve güvenini kazandık. Birçok STK ile kamu ve özel sektör kuruluşunun arama kurtarmaya bakış açısı ve yaklaşımını değiştirerek bu alanda yeni atılımların öncüsü olduk.

Yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada deprem konusunda uluslararası sertifikasyona sahip en deneyimli ve bilgili arama kurtarma ekipleri arasında yer alıyoruz. Alanımızdaki gelişmeleri takip ediyor, yeni bilgiler ışığında eğitimlerimizi ve metodolojimizi güncelliyor, uzmanlık alanlarımıza yenilerini eklemeye önem veriyoruz.

Operasyonlarımızın yanı sıra, okul, kurum ve kuruluşlarda seminerler vererek halkımızı afetler konusunda bilinçlendirmeye aralıksız olarak devam ediyoruz. Tüm canlıların yaşama hakkına değer veren, afetlere karşı daha hazırlıklı ve bilinçli bir toplum yaratma yolunda çalışmalarımızı özveri ve kararlılıkla sürdürüyoruz.

AKUT İlk Yardım Eğitim Merkezleri olarak toplumun ilk yardım becerilerini geliştirmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilerek 2005 yılından bugüne İstanbul’ da, 2020 yılından bugüne ise Ankara’ da faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Dernek misyonumuz doğrultusunda, toplumun bilinçlendirilmesine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. İstanbul ve Ankara’ da bulunan ilk yardım eğitim merkezlerimiz ile binlerce kişiye ilk yardım eğitimleri vererek acil durumlar ve afetlere karşı hazırlıklı bireyler yaratmayı amaçladık ve bu amaçla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eğitimlerimizden elde ettiğimiz gelirle derneğimizin olanaklarını, teknik alt yapımızı ve ekipmanlarımızı iyileştiriyor ve her geçen gün daha çok cana el uzatıyoruz.

AKUT İlk Yardım Eğitim Merkezleri’nde Verilen Kurslar Nelerdir? 

AKUT İlk Yardım Eğitim Merkezleri’ nde, ilk yardım eğitimi talep eden kurum, kuruluş ve bireylere Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ve sertifikalı ‘’Temel İlk Yardım Eğitimi”, “İlk Yardım Güncelleme Eğitimi” ve “Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED) Kullanımı Eğitimi’’ veriyoruz. Ayrıca ilk yardım eğitimi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla online veya yüz yüze seminerler düzenliyoruz.

AKUT İlk Yardım Kurslarının Kapsamı Nelerdir?

İlk yardım kursları ile sizleri hayati tehlike yaratan durumlarda nasıl davranmanız gerektiği konusunda bilgilendirmek istiyoruz. Daha çok kişinin ilk yardım bilmesi kazalarda ölüm oranlarının düşmesini, kalıcı hasarların azalmasını ve iyileşme sürelerinin kısalmasını sağlayacaktır.

İlk yardım eğitimlerimizle bireylerin ve toplumun temel sağlık bilgisinin arttırılmasını, ilk yardım bilgi ve becerilerinin yaygın hale gelmesini ve tüm kuruluşlarda zorunlu olan ilk yardımcı belgesi bulundurulma ihtiyacını karşılamayı amaçlamaktayız.

Sizler de kaza ya da hastalık sebebiyle hayati tehlike yaşayan birisinin yaşamsal fonksiyonlarını sağlayacak hamlelerin neler olduğunu ilk yardım eğitimi alarak öğrenebilirsiniz.

Sıklıkla yaşanan soluk yolu tıkanması, kalp krizi, trafik kazası, epilepsi krizi, ateşli havale, yanık, donuk, sıcak çarpması gibi durumlara eğitimsiz kişilerin müdahalesi, hayati fonksiyonların daha da kötüye gitmesine sebep olabiliyor. İlk yardım kursunun önemi işte bu zamanlarda karşımıza çıkıyor. Trafik kazalarında yanlış bir müdahale yaralıyı felç bırakabiliyor, ölümüne sebep olabiliyor. Çocukların, bebeklerin bazen de yetişkinlerin yedikleri, zaman zaman soluk yoluna kaçabiliyor ve sonraki 5-10 dakikalık süreç hayati önem kazanıyor. Bazen de ufak yanıklar, yanlış müdahale sonrasında hastaya kalıcı hasar verebiliyor. Kalp krizi gibi önemli durumlar fark edilemeyip hastanın tıbbi müdahalesi gecikebiliyor. İlk yardım kursu bu durumlarda nasıl davranmanız gerektiğini anlatıp; “Ortam güvenliği nasıl sağlanır?”, “112’ yi aramayı gerektiren durumlar hangileridir?”, “112 ile nasıl iletişim kurulur?”, “Hasta ya da yaralıya nasıl müdahale edilmelidir?” gibi bilgiler veriyor.

İlk yardım eğitimlerimizde günlük hayatta karşılaşacağınız durumların senaryolarını planlayarak tatbikat şeklinde gerçekleştiriyoruz. İlk yardım kursu alan her katılımcıyla ayrı ayrı ilgileniyoruz. İlk yardım kursunda ilk yardım müdahalesini gerçekleştirmek için mankenler, ilk yardım çantaları, modeller ve videolar kullanıyor, uygulamalı yöntemlerle öğrenmeyi zenginleştirerek, daha kalıcı hale getiriyoruz. Teknolojinin imkanlarını kullanarak OED (Otomatik Eksternal Defibrilatör) kullanımını öğretiyoruz.

AKUT İlk Yardım Kursları Nerede Düzenlenir?

Eğitimlerimiz İstanbul’ da Ataşehir ve Esentepe merkezlerimizde, Ankara’ da ise Çankaya 100. Yıl Mahallesi’nde yer alan merkezimizde düzenlenmektedir. İlk yardım kursunu AKUT İlk Yardım Eğitim Merkezleri’mizde düzenleyebileceğimiz gibi uygun eğitim alanınız varsa sizlerin eğitim salonlarında da düzenleyebiliriz.

İlk yardım eğitimlerine istekli ve ilk yardımcı özelliklerini taşıyabilecek tüm bireyler katılabilir. İlk yardım eğitimimizi salgın tedbirleri alarak gerçekleştirmekteyiz. Eğitim sonunda Sağlık Bakanlığı’ nın yaptığı sınav sonucunda başarılı olan katılıcımlar, Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalı ilk yardımcı olacaklardır.

Tüm canlıların yaşama hakkına değer veren bir kurum olarak hayat kurtarmak ve ilk yardım gönüllüsü olmak isteyen herkese saygı ve özveriyle yaklaşıyoruz. AKUT İlk Yardım Eğitim Merkezi’ nin farkını yaşamak ve AKUT’ a destek vermek için sizi kurslarımıza bekliyoruz.