fbpx

AKUT Ankara İlk Yardım Eğitim Merkezi

AKUT Ankara İlk Yardım Eğitim Merkezi olarak toplumun ilk yardım becerilerini geliştirmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilerek 10.01.2020 tarihinde faaliyete başladık. Kısa sürede ilk yardım eğitimini Ankara’da veren güvenilir merkezlerden biri haline geldik. 

AKUT Ankara İlk Yardım Eğitim Merkezinde Verilen Kurslar Nelerdir? 

AKUT Ankara İlk Yardım Merkezi tarafından verilen ilk yardım kursu hakkında bilgi almak için iletişime geçmenizi öneririz. İlk yardım eğitimi talep eden kurum, kuruluş ve bireylere Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ve sertifikalı ‘’Temel İlk Yardım Eğitimi”, “İlk Yardım Güncelleme Eğitimi” ve “Otomatik Eksternal Defibrilatör (OED) Kullanımı Eğitimi’’ veriyoruz. Ayrıca Ankara’da ilk yardım eğitimi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla online veya yüz yüze seminerler düzenliyoruz.

AKUT Ankara İlk Yardım Kurslarının Kapsamı Nelerdir?

İlk yardım kursları ile sizleri hayati tehlike yaratan durumlarda nasıl davranmanız gerektiği konusunda bilgilendirmek istiyoruz. Daha çok kişinin ilk yardım bilmesi kazalarda ölüm oranlarının düşmesini, kalıcı hasarların azalmasını ve iyileşme sürelerinin de kısalmasını sağlayacaktır.

İlk yardım eğitimlerimizle bireylerin ve toplumun temel sağlık bilgisinin arttırılmasını, ilk yardım bilgi ve becerilerinin toplumda herkese öğretilmesini, tüm kurum ve kuruluşlarda personel sayılarına göre ilk yardımcı belgesi bulundurulma zorunluluğunu karşılamayı amaçlamaktayız.

Sizler de kaza ya da hastalık sebebiyle hayati tehlike yaşayan birisinin yaşamsal fonksiyonlarını sağlayacak hamlelerin neler olduğunu ilk yardım eğitimi alarak öğrenebilirsiniz. Ailenizde ya da etrafınızda bulunan kalp hastalarına, şeker hastalarına, soluk yolu tıkanan çocuk ya da bebeklere en güvenli ve en doğru şekilde nasıl müdahale edeceğinizi bilmeniz, kriz durumlarında nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda deneyim ve yetkinlik sağlayacaktır.

Sıklıkla yaşanan soluk yolu tıkanması, kalp krizi, trafik kazası, epilepsi krizi, ateşli havale, yanık, donuk, sıcak çarpması gibi durumlara eğitimsiz kişilerin müdahalesi, hayati fonksiyonların daha da kötüye gitmesine sebep olabiliyor. İlk yardım kursunun önemi işte bu zamanlarda karşımıza çıkıyor. Trafik kazalarında yanlış bir müdahale yaralıyı felç bırakabiliyor, ölümüne sebep olabiliyor. Çocukların, bebeklerin bazen de yetişkinlerin yedikleri, zaman zaman soluk yoluna kaçabiliyor ve sonraki 5-10 dakikalık süreç hayati önem kazanıyor. Bazen de ufak yanıklar, yanlış müdahale sonrasında hastaya kalıcı hasar verebiliyor. Kalp krizi gibi önemli durumlar fark edilemeyip hastanın tıbbi müdahalesi gecikebiliyor. İlk yardım kursu bu durumlarda nasıl davranmanız gerektiğini anlatıp; “Ortam güvenliği nasıl sağlanır?”, “112’yi aramayı gerektiren durumlar hangileridir?”, “112 ile nasıl iletişim kurulur?”, “Hasta ya da yaralıya nasıl müdahale edilmelidir?” ve “Nelere dikkat edilmelidir?” gibi bilgiler veriyor.

Ankara’daki ilk yardım eğitimlerimizde günlük hayatta veya iş hayatında karşılaşacağınız durumların senaryolarını planlayarak tatbikat şeklinde gerçekleştiriyoruz. İlk yardım kursu alan her katılımcıyla ayrı ayrı ilgileniyoruz. İlk yardım kursunda ilk yardım müdahalesini gerçekleştirmek için mankenler, ilk yardım çantaları, modeller ve videolar kullanıyor, uygulamalı yöntemlerle öğrenmeyi zenginleştirerek, daha kalıcı hale getiriyoruz.

Teknolojinin imkanlarını kullanarak OED (Otomatik Eksternal Defibrilatör) kullanımını öğretiyoruz.

AKUT Ankara İlk Yardım Kursları Nerede Düzenlenir?

İlk yardım kursunu Ankara’da AKUT İlk Yardım Eğitim Merkezimizde düzenleyebileceğimiz gibi uygun eğitim alanınız varsa sizlerin eğitim salonlarında da düzenleyebiliriz. Ankara’daki ilk yardım eğitimlerine istekli ve ilk yardımcı özelliklerini taşıyabilecek tüm bireyler katılabilir. Eğitim sonunda Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı sınav sonucunda başarılı olan katılıcımlar, Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikalı ilk yardımcı olacaktır. İlk yardım eğitimimizi salgın tedbirleri alarak gerçekleştirmekteyiz. Eksik ya da yanlış bilginin hayata mal olacağının farkındayız.

İlk yardım eğitimi ile toplumumuzun daha bilinçli daha yardımsever olmasını amaçlıyoruz.

Tüm canlıların yaşama hakkına değer veren bir kurum olarak hayat kurtarmak ve ilk yardım gönüllüsü olmak isteyen herkese saygı ve özveriyle yaklaşıyoruz. Sizlerin de AKUT İlk Yardım Eğitim Merkezinin farkını yaşamanızı ve AKUT’a destek vermenizi bekliyoruz.